"Niepodległość łączy pokolenia"

Mieszkańcy Rajska zobaczyli 27 listopada przedstawienie pod tytułem "Niepodległość łączy pokolenia". Patriotyczne pieśni i wiersze na scenie Domu Strażaka zaprezentowali przedszkolacy i panie z Zespołu Śpiewaczego "Rajskowianki".

W programie przygotowanym przez dzieci pod opieką nauczycielek znalazły się piosenki sprzed wieku ("Wojenko, wojenko") i całkiem współczesne ("Dzień dobry, Syrenko"). I stare, i nowe melodie najmłodsi wyśpiewali z właściwą sobie werwą. Rozpierająca ich energia udzieliła się widzom. Szczególnie spodobał się im wiersz "Kto ty jesteś? Polak mały" recytowany z podziałem na role.

 

Występ "Rajskowianek" wypełniły mniej znane utwory w nostalgicznym nastroju: pieśni "Łączko zielona", "Ojczyzna" (do słów Marii Konopnickiej) i "Ballada o matce", a także podniosłe strofy wierszy "Za co ty walczysz, polski żołnierzu?", "Do moich synów", "Poszedł Jaś na wojnę” i "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą".

 

W finale powróciły znane wszystkim – i podjęte przez publiczność – melodie, jak "Hej, hej ułani". Ostatnim akordem listopadowego wieczoru w Rajsku była piosenka "Jesteśmy Polką i Polakiem" wyśpiewana wspólnie przez dzieci i dorosłych wykonawców.

 

W myśl hasła "Niepodległość łączy pokolenia" spotkanie współprowadziły dyrektor przedszkola Barbara Toczek i przewodnicząca Koła Gospodyń Jadwiga Chowaniec. Wśród gości, obok mieszkańców Rajska, byli m.in. wójt Mirosław Smolarek z żoną i sołtys Maciej Majerski.

GALERIA