Koncert Pamięci

W ostatnią sobotę października w Rajsku zabrzmiały dźwięki fortepianu i poetyckie strofy. Koncert wypełniły utwory Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego oraz piosenki z muzyką Cohena, Koniecznego i Gintrowskiego.

Fundacja "Kołatka" co roku organizuje Koncert, który upamiętnia ofiary II wojny światowej, a przy tym wzrusza, odrywa od codzienności i przybliża słuchaczom twórców kultury nie zawsze popularnej. Gospodarz wieczoru, Tomasz Bolsewicz przypomniał wiersz Zbigniewa Herberta o wymownym tytule "Kołatka" i zaprosił na scenę Annę Miernik.


Znają ją melomani na całym świecie – występowała na pięciu kontynentach w 33 krajach. Artystka dużą wagę przywiązuje do promowania za granicą polskiej muzyki. W Rajsku nie tylko zagrała, ale też opowiedziała o swojej pracy i pasji. Anegdoty o kompozytorach, odnajdywaniu zapomnianych dzieł i tajnikach techniki pianistycznej sprawiły, że wariacja i ballada Chopina, etiuda Szymanowskiego i mazurek Nowowiejskiego zyskały szczery i osobisty wymiar.


Anna Miernik połączyła w swoim występie łagodne tony i pełne wigoru, a czasem dobitne dźwięki. Zakończyła go etiudą Paderewskiego wykonaną w duecie z Tomaszem Bolsewiczem, który w ten sposób przypomniał publiczności, że jest również znakomitym skrzypkiem.


Drugą część Koncertu Pamięci wypełnił mini-recital Beaty Lerach, laureatki prestiżowych imprez, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Towarzyszył jej Rafał Karasiewicz, jazzman znany ze współpracy z Leszkiem Możdżerem, Krzesimirem Dębskim czy Krzysztofem Kiljańskim.


Utwory Leonarda Cohena, Wandy Warskiej, Zygmunta Koniecznego, Seweryna Krajewskiego i Przemysława Gintrowskiego pochodzą, wydawałoby się, z różnych muzycznych światów. Jednak autorska interpretacja i charakterystyczny głos Beaty Lerach nadały poetyckim songom spójny, harmonijny i refleksyjny wyraz – szczególnie przejmująco zabrzmiała tęsknota za "Miasteczkiem Bełz".


To był już piąty Koncert Pamięci. Organizatorzy z Fundacji "Kołatka" chcieliby, żeby kolejnemu towarzyszyła wystawa dokumentująca XX-wieczną historię Rajska. Czy ten zamiar się powiedzie, zależy w dużej mierze od zaangażowania mieszkańców, bo to oni sami musieliby znaleźć w rodzinnych archiwach i udostępnić zdjęcia, dokumenty i inne eksponaty.

 

 

Koncert Pamięci ofiar eksperymentów medycznych na dzieciach,
ofiar podobozu kobiecego w Rajsku,
wysiedlonych podczas II wojny światowej mieszkańców Rajska.


27 października 2018 roku, Dom Strażaka Rajsko


Wystąpili: Anna Miernik, Tomasz Bolsewicz, Beata Lerach, Rafał Karasiewicz


Organizatorzy: Fundacja "Kołatka", Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim oraz Sołtys Rajska