79 rocznica Bitwy pod Rajskiem

Na obchodach rocznicy boju pod Rajskiem spotkali się uczniowie, krewni uczestników bitwy, samorządowcy i przedstawiciele lokalnych instytucji. Oddali hołd żołnierzom poległym 79 lat temu w największym na Ziemi Oświęcimskiej starciu podczas wojny obronnej 1939 roku.

Uroczystość przy Pomniku Nike rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego w asyście pocztów sztandarowych i warty honorowej, którą pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.


W ceremonii wzięli udział uczniowie z Rajska i Oświęcimia. Na ich obecność zwrócił uwagę zastępca wójta Gminy Oświęcim Bartłomiej Bąk:
– To tutaj żołnierze piechoty pod dowództwem majora Ryby stawili czoła niemieckiej pancernej dywizji. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać najmłodszym pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. O tym, że 79 lat temu dzieciom i młodzieży nie było dane normalnie rozpocząć rok szkolny.


Na placu przed Pomnikiem stanęła wystawa na temat polskich formacji wojskowych biorących udział w boju. Uczniowie miejscowej szkoły połączyli w programie artystycznym patriotyczne pieśni i wiersze oraz przypomnieli historyczny kontekst i przebieg Bitwy pod Rajskiem. Pogoda nie sprzyjała występującym, ale niespodziewanie sołtys Maciej Majerski użyczył im parasola.


Pamięć poległych uczciły delegacje  władz Powiatu Oświęcimskiego, Urzędu oraz Rady Gminy Oświęcim, gminnego koła Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, Rady Sołeckiej Rajska i samorządowych instytucji.


Kwiaty pod Pomnikiem złożyły także córka i synowa porucznika Zygmunta Reimschüssela, który poległ w boju pod Rajskiem, a także przedstawiciele kombatantów z Kęt, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Grupy Operacyjnej "Kęty", delegacje Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu, placówek edukacyjnych prowadzonych przez Gminę Oświęcim oraz lokalnych organizacji działających w Rajsku: bractwa św. Barbary i Koła Gospodyń Wiejskich.


Obchody 79 rocznicy Bitwy zorganizował Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.

 

GALERIA