Gminne obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 9. rocznicy ustanowienia Święta Flagi zorganizowano 30 kwietnia w Rajsku. Część artystyczna odbyła się w hali gimnastycznej miejscowego gimnazjum, po czym delegacje przeszły pod Pomnik Września, by tam złożyć wiązanki kwiatów ...
Gminne obchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 9. rocznicy ustanowienia Święta Flagi zorganizowano 30 kwietnia w Rajsku. Część artystyczna odbyła się w hali gimnastycznej miejscowego gimnazjum, po czym delegacje przeszły pod Pomnik Września, by tam złożyć wiązanki kwiatów.
Tło wydarzeń historycznych, które doprowadziły do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej przybliżyła licznie zebranym gościom Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim.
– Konstytucja 3 Maja pozostała w świadomości Polaków jako kolejny krzepiący dowód na to, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Pamiętamy dziś o tym, składamy hołd i naszą wdzięczność tym, którzy 222 lata temu z takim bohaterstwem i poświęceniem, z nadzieją i zapałem walczyli o życie i kształt naszej Ojczyzny – również dla nas! – podkreśliła Jadwiga Szczerbowska.
Nawiązując do młodego, bo liczącego dopiero 9 lat Święta Flagi pani dyrektor wyraziła nadzieję, by nasza biało-czerwona flaga stała się symbolem łączącym i jednoczącym wszystkich Polaków.
Następnie głos zabrała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.
– Mam ogromny zaszczyt powitać wszystkich zgromadzonych, którzy przychodząc tutaj dają wyraz wartości i patriotyzmu. Wartości te mają charakter uniwersalny i ponadczasowy, wzorowały się na nich miliony Polaków w kraju i za granicą. Również i teraz czerpiemy to, co najcenniejsze z zapisanych kart tej Ustawy Majowej – powiedziała pani wójt, dodając iż Konstytucja 3 Maja była na ówczesne czasy przykładem dla całego świata, jej rozwiązania były prekursorskie, na których w późniejszych czasach wzorowały się inne państwa. Celem ustawy było wyzwolenie się spod obcej zależności, a drogą do tego było stworzenie trwałego, sprawnego i praworządnego organizmu państwowego.
Pani wójt podkreśliła że słowa popularnej pieśni „Witaj Majowa Jutrzenko, Świeć Naszej Polskiej Krainie!” dawały nadzieję na lepszą przyszłość wielu pokoleniom Polaków.
– Na swojej aktualności nic nie straciły do dnia dzisiejszego. Pamięć o Konstytucji 3 Maja sprawia, że Polacy potrafią rozsądnie pokierować swoimi losami w najtrudniejszych nawet warunkach, w czasach zaborów, wojennych zawieruch i w czasach obecnych – wyznała Małgorzata Grzywa.
– Dzisiaj historia ponownie zatoczyła wielkie koło. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przed narodem polskim stoi ogromna szansa dziejowa brania bezpośredniego udziału w budowie nowej Europy bez granic, Europy równych szans dla wszystkich narodów, ale zarazem Europy szanującej dorobek i doświadczenie własne każdego kraju i narodu. Konstytucja 3 Maja jest pomnikiem prawnym epoki Oświecenia. Ustawa Rządowa zapoczątkować miała dalsze reformy i przemiany, których głównym celem była ochrona niepodległego bytu państwa. Ustawa Rządowa z dnia 3 Maja 1791 roku, pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była najwznioślejszym owocem polskiego ustawodawstwa. Konstytucja Majowa stanowiła pierwszy akt odnowy ustrojowej kraju – kontynuowała pani wójt.
– Historia uczy nas wszystkich rzetelności w ocenie naszego rodowodu. Bez odniesienia się do pamięci skąd jesteśmy, dokąd idziemy i gdzie jest nasze miejsce na ziemi, nie będziemy mieli tej świadomości. Każda nasza „mała ojczyzna” powinna nam przypominać o naszym miejscu i obowiązku pozostawienia po sobie znaku naszej twórczej obecności. Historia nasza jest jedna i taką w nas i naszej potomności powinna pozostać. Jest to historia kraju, miejsca, pamięci ludzi ją tworzących, nas wszystkich. Szanujmy nasz rodowód i nie zapominajmy, dzięki czemu jesteśmy narodem. Okazją manifestacji przywiązania do Ojczyzny są wszystkie święta narodowe, w tym święto Konstytucji 3 Maja.
Życzę wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w tegorocznych obchodach tego święta umocniło poczucie tożsamości i aby było powodem do wzmocnienia narodowej jedności oraz dumy bycia Polakiem w wolnej Polsce – tymi słowami pani wójt zakończyła swoje przemówienie.
W części artystycznej wystąpili uczniowie rajskiej podstawówki wspomagani prze swoich starszych kolegów z miejscowego gimnazjum. Programu przygotowali nauczyciele Robert Rydzoń i Małgorzata Rolewska.