Rajsko - 94 lata temu odrodziła się Rzeczpospolita

O tym, że ten wyjątkowy dzień można obchodzić w nieco mniej pompatycznej formule, nikogo przy tym nie obrażając, udowodnili gimnazjaliści z Rajska. W przeddzień 94. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w murach rajskiej placówki uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w krzywym zwierciadle ukazując wybrane wątki z dziejów naszego państwa.

W gimnazjum w Rajsku odbyły się 9 listopada gminne obchody tej radosnej dla Polaków rocznicy. O muzyczną stronę akademii zadbała młodzież skupiona w zespole Audiogirls, który działa przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim z siedzibą w Brzezince.

W uroczystościach wzięli udział wójt Małgorzata Grzywa, przewodniczący rady Piotr Śreniawski, radni, sołtysi, strażacy, dyrektorzy gminnych jednostek, kombatanci.

W swoim wystąpieniu pani wójt zaapelowała do zebranych, by nie zapominali o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolną, niepodległą Ojczyzną.

– Dziś z jednej strony jest to dla nas dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość – dodała pani wójt.

Po zakończonej akademii delegacje przemaszerowały pod Obelisk Niepodległości w Rajsku, gdzie złożyły wiązanki kwiatów.