Piątek, 17 sierpnia 2018

Dożynki w Rajsku

Po uroczystej mszy parafianie zgromadzili się na parkingu, który tego dnia stał się dożynkowym placem. Ceremonię rozpoczęli od odśpiewania "Roty". Dalsze obchody prowadziła Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Pomagali jej ksiądz proboszcz Lech Kalinowski i sołtys Maciej Majerski. Ten ostatni przywitał gości, wśród których byli wójt Albert Bartosz z małżonką, radni Powiatu Oświęcimskiego, Gminy Oświęcim i Gminy Brzeszcze, sołtysi i pracownicy samorządowi. Tytuł Gospodarzy sprawowali Stanisława i Marek Rudzińscy.

Gospodarze i proboszcz rajskiej parafii, przy słowach tradycyjnej pieśni "Plon niesiemy, plon", odebrali z rąk młodzieży dożynkowy wieniec i bochen zwyczajowo upieczony z tegorocznych zbiorów. Wszyscy wznieśli prośbę, żeby chleba dziś sprawiedliwie dzielonego nigdy nie zabrakło. Jak zauważył ksiądz Kalinowski, chodzi o zwykły, powszedni chleb – także ten z delikatesów albo z marketu.

Do tych życzeń dołączył w swoim przemówieniu wójt Albert Bartosz:
– Jesteśmy wdzięczni Opatrzności za każdym razem, kiedy możemy wziąć w ręce ten chleb i z uśmiechem na ustach podzielić się nim ze wszystkimi, którzy go potrzebują. Mieszkańcom Rajska życzę na cały najbliższy rolniczy rok wszystkiego, co najlepsze. Szczęść Boże!

Zespół "Skidzinianie" poprzez pieśni i przyśpiewki, wiersze i rymowanki, przy akompaniamencie akordeonu i kołatek pokazał, skąd się bierze chleb na naszym stole. Specjalny dożynkowy program wypełniony śpiewem i recytacją przedstawiły też "Rajskowianki". Na zakończenie tego występu najmłodsze w zespole dziewczęta zaśpiewały kilka religijnych utworów.

Zwiewne i beztroskie układy choreograficzne zaprezentowały dzieci i młodzież ze Skidzinia. Zaś podsumowaniem artystycznych występów były całkiem już żartobliwe i chwilami frywolne rozmówki Pszczółki (Paula Ceglarz) i Trutnia (Zygmunt Stanclik). Znaleźli się na scenie nieprzypadkowo, bo tuż obok przez cały dzień miejscowi pszczelarze częstowali miodem i opowiadali o pracy w pasiece.

Kolejne Dożynki już w ten weekend. Dokładny harmonogram można sprawdzić tutaj. Zapraszamy!