Przelewajcie krew dla ratowania bliźnich

W sobotę 7 września z Rajska do byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau przeszli uczestnicy IX Ogólnopolskiego Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK. Organizatorami marszu byli Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa przy Oddziale Rejonowym PCK w Bielsku-Białej ...

W sobotę 7 września z Rajska do byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau przeszli uczestnicy IX Ogólnopolskiego Marszu Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK. Organizatorami marszu byli Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa i Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa przy Oddziale Rejonowym PCK w Bielsku-Białej.

IX edycja ogólnopolskiego marszu zbiegła się z 55. rocznicą powstania ruchu honorowego krwiodawstwa w naszym kraju. Na marszu, który wyruszył w tym roku z Rajska nie mogło zabraknąć pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, Stefana Kurdka.

– W 1986 r. jako działacz byłej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zastanawiałem się jak spopularyzować honorowe krwiodawstwo PCK w fabryce i regionie – wspomina pan Stefan. – Okazją do tego było ogłoszenie przez ONZ roku 1986 „Rokiem Pokoju”. Wówczas zrodziła się w mojej głowie myśl, by zorganizować Marsz Pokoju Honorowych Dawców Krwi PCK jak odpowiedź na tenże apel.

I Ogólnopolski Marsz Pokoju odbył się w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1986 r. Wyruszył z Bielska-Białej, by zakończyć się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy tegorocznej edycji marszu wyruszyli tuż po godz. 13 spod Pomnika Żołnierzy Września 1939 Roku w Rajsku. Natomiast już od godzin porannych na terenie dawnego boiska miejscowego LKS-u przy ul. Słowiańskiej działo się wiele ciekawego. Honorowi krwiodawcy, którzy przyjechali tu z różnych stron kraju mogli oklaskiwać występy artystyczne zespołów, którym patronuje Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z siedzibą w Brzezince oraz Ośrodek Kultury w Jasienicy. W ramach ogólnopolskiej akcji czytania dzieł Aleksandra Fredry przybyli wysłuchali fragmentów utworów pisarza czytanych przez zastępcę wójta gminy Oświęcim Agaty Wiśniowskiej i uczennice miejscowej szkoły.

Z kolei strażacy z PSP w Oświęcimiu zaprezentowali pokaz ratowania ludzi uwięzionych w samochodzie, który uległ wypadkowi. Na zgłodniałych czekała wyśmienita grochówka przygotowana przez strażaków-ochotników.

– Ta idea, którą dziś promujemy, ma bardzo duże znaczenie. Ma znaczenie Pokoju, gdyż jesteśmy na ziemi, która była naznaczona krwią. Nie bez znaczenia jest także fakt, że o. Maksymilian Kolbe, który zginął śmiercią męczeńską w KL Auschwitz, jest patronem honorowych dawców krwi. To on oddał na rzecz innego człowieka to, co jest najważniejsze – własne życie – powiedziała witając gości zastępca wójta Agata Wiśniowska.

Dodała, że będąc tego dnia w Rajsku każdy może oddać cząstkę siebie, oddając honorowo krew. Pani Agata sama dała dobry przykład oddając życiodajny płyn w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Nowoczesne wnętrze pojazdu, a przede wszystkim szczytna idea skusiły do tego samego także wiele innych osób.

Uczestników marszu witali także: Wiesława Drabek-Polek, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Oświęcimiu, Sławomir Kaczyński – przewodniczący Krajowej Rady Krwiodawstwa PCK w Warszawie oraz Bogdan Ogrocki, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej.

– Mamy XXI wiek, ale jak dotąd nie wynaleziono leku, który zastąpiłby ludzką krew – zauważył Bogdan Ogrocki, już teraz zapraszając na kolejny, jubileuszowy Marsz Pokoju, który odbędzie się za 5 lat.

Tuż przed wyruszeniem w kierunku byłego obozu ciepłe słowa do honorowych dawców krwi skierowała wójt naszej gminy Małgorzata Grzywa.

Na terenie byłego obozu zagłady Birkenau uczestnicy IX Marszu Pokoju zwrócili się z apelem do narodów świata i ich przywódców o pokojowe rozwiązywanie nabrzmiałych konfliktów. Do stron licznych, niestety, konfliktów zaapelowali o to, by zamiast przelewać krew w bezsensownych i niesprawiedliwych wojnach przeznaczyli ją dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

„Jesteśmy przekonani, że mimo porażek i tragicznych dat w historii naszej Ziemi, zbudowanie na niej nowego, lepszego życia jest możliwe. Ludzkość zasługuje na życie w Pokoju i przyjaznej dla niej cywilizacji”.