Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu pn. „Ekodoradca. Wdrożenie Programu ochrony powietrza w gminie Oświęcim” w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 576 480,21 zł
Otrzymane dofinansowanie: 490 008,18 zł
Wkład własny Gminy: 86 472,03 zł
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez utworzenie punktu obsługi mieszkańców oraz zatrudnienie Ekodoradcy, który będzie pełnił funkcję doradczą i informacyjną dla lokalnej społeczności, będzie prowadził porady w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Kto będzie odbiorcą projektu?
Każdy mieszkaniec naszej gminy będzie mógł skorzystać z pomocy świadczonej przez Ekodoradcę. Działania edukacyjno-informacyjne skierowane będą również do lokalnych instytucji, takie jak szkoły, przedszkola, czy domy ludowe. Odbiorcami projektu będą również grupy opiniotwórcze w naszej gminie, w tym władze lokalne.
Realizacja projektu na terenie gminy Oświęcim będzie się odbywała w latach 2024-2027.
Realizacja projektu obejmuje zadania w zakresie:
Zatrudnienia Ekodoradcy, który będzie prowadził działania doradcze i informacyjno-edukacyjne w zakresie ochrony powietrza, środowiska i klimatu, odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, dostępnych programów dofinansowania, źródeł ogrzewania, uchwały antysmogowej.
Modernizacji i wyposażenia stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców, w ramach tego zadania wykonana zostanie modernizacja pomieszczenia na punkt obsługi mieszkańców, pokryte zostaną koszty jego wyposażenia - zakupione zostanie podstawowe umeblowanie, telefon oraz sprzęt komputerowy niezbędny do pracy w punkcie. Punkt zostanie dostosowany do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami – planowany jest zakup i montaż elementów kontrastowych ułatwiających dostępność osobom z zaburzonym postrzeganiem, planów tyflograficznych, zastosowanie systemu fakturowych oznaczeń nawierzchniowych, zakup przenośnej pętli indukcyjnej oraz zakup programu powiększającego dedykowanego osobom niedowidzącym.
Prowadzenia lokalnych akcji edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej, w tym dla osób dorosłych, dzieci szkolnych i przedszkolnych, młodzieży, seniorów, właścicieli nieruchomości, lokalnych liderów.
Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród różnych grup społecznych zamieszkujących i zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Odbywać się to będzie poprzez organizowanie spotkań, wydarzeń edukacyjno-informacyjnych oraz dystrybucję ulotek i materiałów informacyjnych m.in. na temat korzyści płynących z wymiany ogrzewania i docieplenia budynku, a także zanieczyszczeń powietrza i jego skutków.
W ramach zadania zorganizowanych zostanie minimum 12 wydarzeń informacyjno-edukacyjnych oraz 6 spotkań z grupami opiniotwórczymi.
Przygotowania gminnej strategii transformacji energetycznej, w ramach zadania wykonany zostanie kompleksowy bilans energetyczny, na podstawie którego określony zostanie plan redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza w gminie oraz harmonogramu wdrażania wymagań wynikających z programu ochrony powietrza oraz polityki energetyczno-klimatycznej. Dokonana zostanie aktualizacja obowiązującego dokumentu strategicznego „Projekt założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze Gminy Oświęcim”.
Wykonania analizy problemu ubóstwa energetycznego w gminie, w ramach zadania powołany zostanie zespół zadaniowy ds. ograniczenia problemu ubóstwa energetycznego na terenie naszej gminy. Prowadzone będzie wsparcie doradcze i edukacyjne w zakresie oszczędności energii i wody dla co najmniej 50 gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym. W ramach działań doradczych zakupione zostaną drobne akcesoria zwiększające oszczędność energii i wody np. żarówki LED, termostaty grzejnikowe, perlatory, reduktory prysznicowe, ekrany zagrzejnikowe. Celem jest wsparcie i pomoc mieszkańcom ubogim energetycznie.
Zakupu sprzętu do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacji, w ramach zadania zakupiony zostanie mobilny terminal do prowadzenia inwentaryzacji źródeł ogrzewania w terenie z oprogramowaniem oraz kamera termowizyjna. Celem zadania jest podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie konieczności przeprowadzania termomodernizacji domów. Zakupiony terminal będzie wykorzystywany do przeprowadzania inwentaryzacji źródeł ogrzewania.
Wykonania analizy zużycia energii w budynkach, w tym w budynkach użyteczności publicznej, w ramach zadania zakupiona zostanie aplikacja internetowa umożliwiająca gromadzenie i monitorowanie zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej. Wykonana zostanie również analiza w zakresie optymalizacji doboru taryf, mocy zamówionej energii elektrycznej i cieplnej oraz kompensacji mocy biernej.
Punkt obsługi
Punkt czynny jest w godzinach:
- wtorek w godzinach 8:30-16:30
- środa w godzinach 7:30-15:30
- czwartek w godzinach 7:30-15:30
w Urzędzie Gminy Oświęcim, ul. Zamkowa 12, 32-600 Oświęcim
Z punktem można się skontaktować:
🗣 osobiście podczas wizyty w Urzędzie
📞 telefonicznie: 33 844 95 67
📲 mailowo: powietrze@gminaoswiecim.pl
Główny cel projektu
Wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz w wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno-klimatycznej.
Cele szczegółowe projektu
Podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. W ramach projektu wskazywane będą korzyści wynikające z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych, takich jak poprawa zdrowia, wygoda, oszczędność oraz promocja gminy i innowacje.
Efekty projektu
Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców naszej gminy.