Jubileusze w Rajsku

13 listopada w mieszkańcy Rajska celebrowali podwójny jubileusz: 60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich i 30-lecie Zespołu Śpiewaczego "Rajskowianki". Wzajemne podziękowania i życzenia gospodyń oraz gości ubarwiły niespodziewane atrakcje.

Rocznicowe okazje jubilatki uczciły oczywiście piosenkami. Ku zaskoczeniu Gospodyń wójt Albert Bartosz zaproponował wspólne śpiewanie. Uzgodnienie repertuaru zajęło chwilkę, po której "Rajskowianki" zyskały dwóch nowych chórzystów w osobach wójta i jego zastępcy.

Od początku istnienia KGW Rajsko współorganizuje dożynki i bierze udział w gminnych i powiatowych konkursach. Ważnym wydarzeniem było założenie ochronki dla dzieci na czas żniw, a później pomoc przy założeniu przedszkola. Koło przygotowywało też kursy szycia, kroju i haftu, a także chowu zwierząt i uprawy roślin.

W ramach Koła Gospodyń Wiejskich działa Zespół Śpiewaczy "Rajskowianki". Tę nazwę nosi od 2004 roku, początkowo nazywał się "Gospodynie". W jego repertuarze są pieśni ludowe, biesiadne, obrzędowe oraz kolędy i pastorałki. Bierze udział w przeglądach i konkursach. Przygotowuje okolicznościowe programy, którymi uświetnia uroczystości wiejskie i gminne, współpracując z oświatowymi i kulturalnymi organizacjami oraz instytucjami. Wśród nagród, którymi zostały uhonorowane "Rajskowianki", jest I Miejsce w Małopolskim Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów Trzebinia 2014. Instruktorem zespołu jest Zenobia Wełna, a kierownikiem przewodnicząca KGW Jadwiga Chowaniec.

W uroczystym jubileuszu wzięli udział m.in. wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz, zastępca wójta Mirosław Smolarek, jego małżonka, a zarazem prezes Fundacji FROPSSiK Beata Smolarek, sołtys Maciej Majerski, prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Danuta Kożusznik, prezes Miejsko-Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Stanisław Chowaniec, dyrektorzy szkół i przedszkola, przewodniczące kół gospodyń z gminy i miasta Oświęcim oraz były instruktor muzyczny, wieloletni współpracownik "Rajskowianek", Jerzy Okrzesik.

fot. Robert Grabowski